Protokół ze wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Więcborku i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Więcborku z dnia 7.09.2007r.

Protokół
ze wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Więcborku i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Więcborku, odbytego w dniu 7.09.2007r.


Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego.

Posiedzenie trwało od godz. 12.00 – do godz. 14.15.

Obecność według załączonej listy obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej
2. Waldemar Kuszewski – radny RM
3. Ryszard Syldatk  – przedstawiciel Policji
4. Ewa Nowacka  - przedstawiciel Stowarzyszenia Kupców Więcborskich


Przewodnicząca p. Barbara Bury powitała przybyłych na posiedzenie Komisji i przypomniała tematy spotkania:

1. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia na terenie Gminy Więcbork liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży tych napojów.
2. „Niebieska Karta” – jej rola i znaczenie w łagodzeniu przemocy w rodzinie.
3. Sprawy różne.

Ad. 1.
       Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem … przedstawił sekretarz GKRPA – p. Ireneusz Cichy.
Po odczytaniu treści całego projektu członkowie Komisji Zdrowia…. Rady Miejskiej zadawali pytania  i przedstawiali swoje uwagi dotyczące niektórych zapisów. Wątpliwości dotyczyły m.in. zapisu w paragrafie 2, pkt. 1, ppkt. 1 projektu – odnośnie plaż i kąpielisk i związanym z tym zagadnieniem zapisem w paragrafie 4, gdzie wątpliwości dotyczyły sposobu mierzenia odległości  na plażach  i kąpieliskach.    
      Sposób mierzenia odległości na plażach i kąpieliskach rozwiązano w ten sposób, że do istniejącego w projekcie zapisu  proponowano dodanie  treści o sposobie mierzenia odległości. Treść paragrafu 4 zatem otrzymałby brzmienie następujące: „Zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych na plażach i kąpieliskach w odległości mniejszej niż 150 m od lustra wody. 
    Kolejnym zapisem, który kwestionowali radni – członkowie Komisji Zdrowia…. Rady Miejskiej dotyczył paragrafu 5, w kwestii terminu złożenia wniosku. Zastanawiano się czy 10 dni wystarczy, czy lepiej wrócić do pierwotnej propozycji – 14 dni. Przedstawiciele GKRPA zapewnili, że 10 dni wystarczy na powiadomienie i zebranie się składu komisji.
      Najwięcej emocji wywołał jednak zapis paragrafu 2, pkt. 1, p.pkt 2 i paragrafu 2, pkt 2, p.pkt 2 projektu, dotyczący sposobu mierzenia odległości od punktu sprzedaży napojów alkoholowych do obiektów takich jak placówki oświatowe i opiekuńcze, zakłady opieki zdrowotnej  i społecznej, obiekty kultu religijnego. 
     Z argumentami przedstawianymi przez członków GKRPA nie zgadzali się niektórzy członkowie Komisji Zdrowia … , forsując teorię, że odległość powinna być wyznaczona promieniem, a nie najkrótszą możliwą drogą do przejścia dla pieszych.

Radny Waldemar Kuszewski przyznał, że to on jest sprawcą całego zamieszania związanego z projektem tej uchwały. Jego intencją przy składaniu interpelacji w tej sprawie, było zdecydowane zaostrzenie przepisów związanych ze sprzedażą alkoholu, a nie ich liberalizacja.

Radna Grażyna Sowińska dociekała co tak naprawdę rozumie się przez zapis wypracowany przez GKRPA – „najkrótszą możliwą drogą do przejścia dla pieszych”. Jako przykład podała tu sklep usytuowany w pobliżu klasztorku gdzie są dwa wejścia / główne i boczne/ i z reguły  wykorzystywane jest to boczne.

W tym momencie głos zabrał  radny Tadeusz Mrozinski stwierdzając, że nie widzi żadnego nonsensu w zapisie proponowanym przez GKRPA, ponieważ logika wskazuje, iż drogę należy pokonywać w miejscach do tego wyznaczonych /przejście dla pieszych/, a nie w linii prostej gdzie przeszkodą może być np. płot.

     W związku z tym, że członkowie Komisji Zdrowia mieli różne zdania na ten temat, przewodnicząca Komisji Zdrowia p. Barbara Bury zarządziła głosowanie nad wnioskiem radnej Sowińskiej tj  za wprowadzeniem zapisu w brzmieniu następującym: ”odległość o której mowa … wyznacza promień – linia prosta wyznaczona od  drzwi wejściowych punktu handlowego do najbliższych drzwi wejściowych obiektów, o których mowa wyżej”.   Za tym wnioskiem głosowały 3 osoby, przeciw była 1 osoba, 1 osoba wstrzymała się od głosowania. Ten zapis dotyczy paragrafu 2 punkt 1 podpunkt 2 i paragrafu2 punkt 2 podpunkt 2 z zachowaniem  proponowanej odległości 50 m przez GKRPA.

Wątpliwości Komisji Zdrowia…. budził też paragraf 4 mówiący , że zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych na plażach i kąpieliskach. Zdaniem Komisji określenie granic plaży czy kąpieliska jest sporne. Interpretacja tego zapisu przez potencjalnych zainteresowanych sprzedażą napojów alkoholowych w tych miejscach będzie na pewno kontrowersyjna – na własny użytek.

Po przedyskutowaniu tego zapisu wniesiono, by po wyrazie „kąpieliskach” dopisać „w odległości mniejszej niż 150 m od lustra wody”. Wniosek zaopiniowano jednomyślnie pozytywnie.

Następnie przystąpiono do przegłosowania całości projektu uchwały uwzględniając wniesione poprawki.

Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały głosowało – 3 radnych
Przeciwny         - 1 radny
Wstrzymał się od głosu      - 1 radny

Ad.2. Rolę i znaczenie „Niebieskiej Karty” przybliżył przedstawiciel policji p. Ryszard Syldatk.

Program „Niebieska Karta” została opracowana przez Państwową Agencja Rozwiązywania Problemów alkoholowych i ma na celu:
- zwiększenie bezpieczeństwa ofiar przemocy domowej,
- rozwijanie ich zdolności samoobrony przed przemocą ,
- tworzenie lokalnych koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy.
„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji i pracownika socjalnego w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia przemocy w rodzinie/ w pomocy społecznej karta taka stanowi załącznik do wywiadu środowiskowego/.
Procedura podejmowana w ramach tego programu służy:
- dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie,
- ocenie zagrożenia dalszą przemocą,
- przygotowania skutecznego planu pomocy osobie poszkodowanej,
- jako dowód w sprawach sądowych,
- usprawnieniu procedur działania w sprawach dotyczących przemocy,
- poszerzeniu wiedzy dotyczącej zjawiska przemocy.

Pani Barbara Bury pytała, czy są problemy w założeniu Niebieskiej Karty.

Pan Syldatk odparł, że funkcjonariusze Policji jadąc na interwencję oceniają sytuację i to oni decydują o jej założeniu.

Obecna na spotkaniu dyrektor MGOPS-u uzupełniając wypowiedź przedmówcy poinformowała, że w tym zakresie jest ścisła współpraca Policji z opieką społeczną, a o założenie tej Karty upominają się małżonkowie w różnych celach np. postępowania sądowego. Zapewniała też, że jeżeli takowa Karta nie jest założona, to rodzina i tak objęta jest pomocą. Ponadto jej pozytywna strona wyraża się w szybkim łagodzeniu skutków przemocy na korzyść ofiar /eksmisja sprawcy przemocy z lokalu mieszkalnego/ i równie szybką reakcją prokuratora w takich sprawach.

Dyskusję w tym temacie zakończył p. Ryszard Syldatk stwierdzeniem, że notuje się znaczny wzrost interwencji domowych skutkujących założeniem tej Karty.

Pani Barbara Bury zaakcentowała, że celem ujęcia tego punktu w porządku obrad było uwypuklenie problemu patologii w rodzinach.

W sprawach różnych Przewodnicząca Komisji zapoznała radnych z programem pod nazwą „Polski Projekt 400 Miast” mający na celu zredukowanie ryzyka zawałów serca i układów mózgu wśród mieszkańców małych miast i wsi w Polsce. Program ten jest II edycją, która będzie realizowana do 2008 roku. Ewentualne podjęcie uchwały nie wiąże się ze skutkami finansowymi dla budżetu gminy gdyż będzie finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Chorób Sercowo-Naczyniowych POLKARD 2006-2008. Tymi działaniami objęte będą między innymi dzieci w wieku lat 11, ich rodzice i dziadkowie. 

Po przedstawieniu celów Programu przystąpiono do jego zaopiniowania.

Opinia jednomyślnie pozytywna.

Druga sprawa poruszana w tym punkcie obrad dotyczyła pisma jakie skierował dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Provita” Sp. z o. o. p. Tomasz Mesjasz w sprawie realizacji zawartego porozumienia między gminą, a NZOZ. Zgodnie z tym porozumieniem Gmina Więcbork jako właściciel budynku zobowiązuje się do poniesienia kosztów materiałów i robocizny poprzez zwolnienie czynszu dzierżawcę obiektu.  Remont obejmuje w szczególności: wymianę podłóg, pokrycie ścian płytkami i wymianę oświetlenia.

Radny Tadeusz Mrozinski znając nieco bliżej problematykę wyjaśnił radnym, że  zgodnie
z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda placówka zdrowia zobowiązana jest przygotować tzw. Program Dostosowawczy /Szpitale do 2012r., Ośrodki Zdrowia do 2008r./ Jego zdaniem jednak, dyskusja na dzisiejszym spotkaniu jest nieuzasadniona z uwagi na to, że Komisja nie zna  szczegółów tego porozumienia. Ponadto nie zna w chwili obecnej opinii Burmistrza Więcborka w tej sprawie, zatem dyskusja jest bezzasadna.

Przewodniczący Rady Miejskiej zauważył, że zawarte porozumienie na pewno zobowiązuje gminę do poniesienia pewnych kosztów.

Radna Grażyna Sowińska uznała jednak , że brak podania w piśmie konkretnych kwot jakich oczekiwałaby spółka „ Provita „ nie pozwala na dzisiaj na jakąkolwiek dyskusję.

Radny Tadeusz Mrozinski sformułował więc wniosek:
Komisja nie zajmuje stanowiska w sprawie finansowania koniecznych remontów Przychodni w Więcborku, ponieważ wpierw oczekuje od Burmistrza Więcborka sprecyzowania zakresu prac i kwoty jaką zamierza przeznaczyć na powyższy cel.

Wniosek podjęto jednomyślnie.


Tym akcentem zakończono obrady Komisji.

Prot. L. Halkiewicz

 


                                                             Przewodnicząca Komisji

                                                            /.../    Barbara Bury

 

 

 


 


Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (19 września 2007)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (19 września 2007, 08:45:29)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 12:41:31)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1413

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij